ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی

 

عمدتا باید به این نکته دقت داشته باشید که بسیاری از افراد که ثبت اختراع دنبال راهکارهای متفاوت هستند باید به ثبت طرح صنعتی نیز توجه خاصی داشته باشند، به این دلیل که ثبت اختراع تا حدودی همانند ثبت طرح صنعتی می‌باشد و نکته حائز اهمیت به این شکل خودنمایی می‌کند که مراحل خاصی را شما باید برای ثبت این طرح در نظر بگیرید. تا بتوانید از تسهیلات، مزایا و خدمات خاصی بهره مند شوید و  این نکته را به خاطر بسپارید که طرح صنعتی اگر توسط یک ایده پرداز عالی و خاص ساخته شده باشد و طرح جالبی داشته باشد به راحتی می‌تواند مزایای بسیار را کسب کند و خاطر نشان می‌کنم شما باید برای ثبت کردن طرح صنعتی این نکته کلیدی را فراموش نکنید که اهمیت اصلی و ویژه طرح صنعتی به این صورت است که اگر طرح شما یک طرح کاربردی مهم و مهمتر از همه جذاب را انتخاب کنید، به راحتی می‌توانید از این طرح به یک منبع درآمد عالی و بالا دست یابید؛ چرا که فروش خوبی را به خود اختصاص خواهید داد و مهم‌تر از همه توجه داشته باشید که به راحتی خواهید توانست که در بازار به یک کسب و کار عالی و درامد خوب به واسطه طرح صنعتی خود برسید. عمدتاً این نکته بسیار مهم و حائز اهمیت است که طرح صنعتی در همان ابتدا جذابیت بالایی برای فروش در بازار داشته باشد که این مسئله باعث می گردد شما یکی از مهم‌ترین قسمت‌های طرح صنعتی را در نظر بگیرید و ان اهمیت در بازار کار است. دقت نمایید که طرح صنعتی شما اگر طرح نو، جدید و خاصی نباشد صددرصد شما با مشکلات خاصی روبرو خواهید شد و حل این مشکل برای عدم ثبت نکته مهمی است و اصولا باید توجه کنید که نو بودن و بکر بودن طرح به ثبت کردن آن اشاره می‌کند؛ چرا که برای ثبت طرح صنعتی همانند ثبت اختراع نو بودن طرح یک ملاک مهم و کاربردی محسوب می شود و باید یک ایده و طرح نو را معرفی نمایید و در مورد طرح صنعتی عمدتا افراد به این نکته دقت می‌کنند که بسیاری از ترکیب ها یا اشکال گوناگون می‌تواند یک طرح خاص را به وجود آورد و یا به ساخت محصولی متفاوت بی انجامد. که این چنین شما باید به آن طرح صنعتی بگویید. عموما طرح صنعتی را زمانی به ثبت می رسانند که این طرح یک طرح کاملا نو و بدون هرگونه تقلید و تکرار باشد و به همین خاطر شما بهتر است برای ثبت طرح صنعتی به این موارد توجه خاص و بالایی داشته باشید.

گام به گام برای ثبت طرح صنعتی

شما برای گذراندن مراحل ثبت کردن طرح صنعتی بهتر است به یک سری نکات کلیدی توجه داشته باشید و به خاطر خاطر داشته باشید که مانند ثبت اختراع شما باید به سایت مرکز مالکیت معنوی مراجعه کنید، تا قادر باشید از مراحل خاص آن گذر کرده و ثبت طرح صنعتی خود را انجام دهید. این نکته را به خاطر داشته باشید که شما باید مراحل ورود اطلاعات اظهار نامه، بارگذاری ضمائم بازبینی اطلاعات و پرداخت هزینه برای دریافت کد رهگیری را برای ثبت کردن طرح صنعتی در نظر داشته باشید.

تمام این مراحل جزء مراحل بسیار مهم و البته خاص و کلیدی این موضوع می باشد، که بدون شک این مراحل می‌تواند ثبت شما را به شکل ویژه مورد بررسی و بازیابی قرار دهد. اظهارنامه از جمله مدارک لازم و بسیار ضروری برای تکمیل مراحل ثبت می‌باشد و خاطر نشان می‌کنم که شما اظهارنامه را باید در یک نسخه زبان فارسی نیز در قسمت بارگذاری مدارک ارائه دهید. همچنین شایسته است که در اظهارنامه تمام اطلاعات خود مانند:

·        شماره ملی

·        کد پستی

·        نام

·        تابعیت

را به طورکامل ثبت نمایید؛ چرا که حتی محل اقامت و فعالیت شما از جمله نکات مهم برای ثبت اظهارنامه مالیاتی می باشد. در مورد ورود اطلاعات اظهارنامه شما باید سه دسته اصلی را در نظر داشته باشید:

·        دسته اول اطلاعات طرح شما می باشد به گونه ای که شما باید طرح صنعتی خود را به شکل ویژه شرح دهید.

·        اما دسته دوم اطلاعات شما مورد بررسی قرار می گیرد.

·        در دسته سوم شما یک درخواست را بنا بر حق تقدم باید ارائه دهید.

این نکته را به خاطر داشته باشید که شما در قسمت بازبینی اطلاعات و ضمائم همان‌طور که از نام آن پیداست در صورت هرگونه مشکل در مورد وارد کردن اطلاعات می توانید به راحتی بازیابی آن را انتخاب کنید و ضمن ویرایش اطلاعات به بررسی  اصولی آن بپردازید. اما در مورد برگزاری ضمائم شما باید تمام مدارک لازم را در این قسمت بارگذاری کرده و تصاویر خود را نیز برای بارگذاری مدارک هویت در نظر داشته باشید. اما در مرحله آخر که به پرداخت یک هزینه خاص اشاره می شود شما با توجه به درگاه‌های بانکی متفاوتی که مشخص می‌گردد هزینه خود را پرداخت کرده و کد رهگیری را دریافت می‌کنید.

به هزینه های ثبت طرح صنعتی بی توجه نباشید

بسیاری از افراد متاسفانه از هزینه های ثبتی  باخبر نیستند و به همین خاطر، ممکن است بعد از گذراندن مراحل ثبت کردن با مشکلات خاصی روبرو شوند و بهتر است بدانید که طرح‌های صنعتی اصولا هر کدام هزینه خاصی را می‌طلبند که حق ثبت اظهارنامه حقوقی، ثبت تمدید، حتی اصلاح کردن اظهارنامه در موارد خاصی که مشکل خاصی ایجاد می‌شود، رونوشت مصدق، رسیدگی به انواع اعتراضات در هنگام تقاضای رد ثبت، منتقل کردن قراردادها،  هزینه رسیدگی اعتراض در هنگامی که ثبت شما رد شده است و یا حتی حقوق ثبت برای ۵ سال اول، دوم و سوم و یا در موارد خاصی که افراد باید در مورد تاخیر در تمدید ثبت وارد عمل شوند در کنار اجازه بهره برداری و حتی ثبت تغییرات هر کدام هزینه‌های خاصی دارد، که با وجود پرداخت این هزینه ها شما می‌توانید به راحتی به ثبت کردن طرح صنعتی خود فکر کنید.

هر فرد باهوشی می‌داند که برای ثبت طرح های صنعتی باید قبل از هر چیزی با یک کارشناس و مشاور مشورت کند؛ چرا که مشاور و کارشناس راهکارهایی را ارائه می دهد تا افراد بتوانند به راحتی به ثبت کردن طرح صنعتی خود بپردازند و اصولاً بعد از آن نیز بتوانند از مزایا و خدمات خاصی که به ثبت طرح آنها تعلق گرفته است استفاده کنند پس بهتر از این نکته را به هیچ عنوان برای گرفتن مشاوره از یاد نبرید.

ارزش بالای ثبت طرح صنعتی

ما در ابتدای مقاله به این موضوع پرداخته ایم که ثبت طرح های صنعتی می‌تواند مزایای خاصی برای شما داشته باشد که این مزایا صددرصد آن قدر مهم و ارزشمند هستند که افراد به ثبت طرح خود فکر می‌کنند. توجه داشته باشید که اصولا تمامی طرح‌های صنعتی زمانی که ثبت می‌شوند مالک به راحتی می تواند در بسیاری از شرایط از طرح خود استفاده کرده و آن را صادر کند و یا حتی بفروشد. شما باید به این نکته دقت نمایید که ثبت طرح صنعتی صددرصد به واسطه مزایای خود همیشه در اولویت می باشد و اصولا شما قادر خواهید بود طرح صنعتی خود را زمانی که ثبت شود به عنوان یک دارایی تجاری در نظر بگیرید که این دارای ارزش بسیار ویژه‌ای خواهد داشت.

ثبت طرح شما زمانی می‌تواند مراحل استاندارد خود را طی کند که شما بدانید تمامی تصاویر به صورت استاندارد بارگذاری شده اند. به همین دلیل توصیه ما به شما این است که به اندازه هرکدام نیز توجه نمایید. اندازه A4 باعث می شود که اندازه استانداری را برای  بارگذاری مدارک در نظر داشته باشید. البته رنگ روشن را به هیچ عنوان برای زمینه تصاویر انتخابی خود از یاد نبرید، که البته کیفیت و وضوح تصویر رنگی باید به گونه‌ای باشد که حجم آن حدود ۵۰۰ کیلوبایت را در بر بگیرد و اگر بتوانید تصاویر را به صورت عمودی اسکن کنید. صددرصد کیفیت اسکن خود را بالا خواهید برد و توجه داشته باشید که در بسیاری از شرایط اصولا مدارک مربوطه هویتی را سیاه و سفید اسکن می‌کنند که حجم این مدارک نیز باید حدود ۲۵۰ کیلو بایت باشد. اما اگر بتوانید صفحه شناسنامه خود را در یک تصویر در کنار پشت و روی کارت ملی پیاده سازی کنید. مدارک شما با کیفیت بیشتری بارگذاری خواهد شد به همین خاطر توجه داشته باشید که حتی پسوند فایل اسکن شما باید پسوند jpg باشد؛ چرا که این نوع پسوند جزء پسوندهای بسیار مناسب به حساب می آیند و در برخی از شرایط به این نکته نیز باید توجه نمایید که نام لاتین برای فایل ها می‌تواند به انجام صحیح مراحل ثبت طرح های صنعتی کمک کند. این نکات صددرصد نکات کاربردی هستند که توجه با آن می‌‌تواند مزایای خوبی داشته باشد.

 

طرح صنعتی، هر گونه ترکیب خطوط یا رنگ و هر گونه شکل سه بعدی با خطوط با رنگ یا بدون آن است به گونه‌ای که ترکیب یا شکل یک فراورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد طرح صنعتی باید جدید یا اصیل باشد .

طرح صنعتی باید با نظم عمومی و اخلاق حسنه موافق باشد .

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت طرح صنعتی

 

  1. مدارک شناسایی شخص متقاضی
  2. مدارک شناسایی شخص طراح
  3. عکس‌هایی از نمونه طرح
  4. نشانی، شماره تلفن و ایمیل متقاضی

کلام آخر

برای ثبت طرح صنعتی بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که شما بهتر است ثبت طرح خود را در حدود یک تا چهار ماه در نظر بگیرید؛ چرا که اینچنین خواهید توانست با توجه به مسائل مختلف طرح صنعتی خود را به ثبت برسانید. مسئله ای که اهمیت بالایی دارد توجه به این مورد مهم است که طرح صنعتی شما باید کاملا اصل، بدون کپی و مهم تر از همه جدید باشد تا بتوانید نسبت به ثبت آن وارد عمل شوید و با توجه به این موارد شما خواهید توانست طرح صنعتی خود را به راحتی ثبت نمایید.

درصورتی نیاز به مشاوره تلفنی یا انجام این خدمات با ما تماس بگیرید: ​

×